zdjęcie home office

Praca w domu, home office – jakie cechy są Ci potrzebne?

Zastanawiasz się, czy Ty też się nadajesz do pracy w domu? Czy możesz pracować bez szefa, stałych godzin pracy i samemu stawiać sobie cele do zrealizowania? Jeśli masz wątpliwości, to dobrze. Bo to oznacza, że masz świadomość swoich nie do końca mocnych stron. I dopuszczasz możliwość doskonalenia warsztatu pracy. Wszak sukces to nie tylko Twoje umiejętności. Możesz się nimi wyróżniać na rynku, ale bez odpowiedniej organizacji pracy nie sprzedasz ich.

Delegowanie

Ankiety przeprowadzone wśród małych firm pokazują, że polski przedsiębiorca to… „ignorant”. Niestety, ale ta niechlubna etykieta dotyka też freelancerów. Według badań jednej z firm zajmujących się finansowaniem przedsiębiorstw zaledwie co czwarta mikrofirma powierza zajmowanie się księgowością i finansami specjalistom. W 64% przypadków zadanie to spoczywa na właścicielu lub współwłaścicielu. Czyli… na Tobie.

Podejście typu zosia samosia może skutecznie zabić frajdę z prowadzenia własnego biznesu. Czas przeznaczasz nie na to, co kochasz robić, ale na działania, na których do końca się nie znasz lub których nie lubisz. Jakie jest rozwiązanie? Niechętnie stosowane, ale proste: delegujesz część zadań – wirtualnej asystentce, prawnikowi, księgowej. Mnogość usług na rynku daje nieograniczone możliwości skonstruowania Twojej indywidualnej listy zadań zlecanych na zewnątrz.

Jasne, takie usługi to dodatkowy koszt. Ale dzięki temu skupisz się na zadaniach, które chcesz i lubisz wykonywać. A jak ślęczysz nad zadaniami, które wykraczają poza Twoje kompetencje, to przyprawiają Cię one jedynie o przysłowiowy ból głowy.

Ciekawość świata

W pogoni za klientami wpadasz w pułapkę zamknięcia „w czterech ścianach”. I to dosłownie, bo zazwyczaj pracujesz w domu i komunikujesz się ze światem zewnętrznym przy użyciu komórki lub komputera. Masz kilkanaście zleceń i żal Ci poświęcić czas na coś, co nie daje wymiernej korzyści finansowej. Rezygnujesz z eksplorowania sieci w poszukiwaniu trendów i nowinek. Błąd!

Jeśli mądrze korzystasz z Internetu, to znajdziesz tam prawdziwą kopalnię użytecznych narzędzi. Według statystyk za rok 2019 w samym sklepie App Store przybywa dziennie ponad 1000 nowych aplikacji, a w Google Play ponad 3000. Co dziesiąta dostępna aplikacja poprawia efektywność pracy. A wszelkie ulepszenia i automatyzacje zadań są dla Ciebie bezcenne. Skrócą czas pracy, poprawią wydajność i zlikwidują czynności, które mogą za nas wykonać programy.

Chęć rozwoju

Mam przekonanie, że wszelka możliwa wiedza jest do znalezienia w Internecie. Możesz za nią zapłacić, wtedy dostajesz wszystko „podane na tacy”. Jest tutaj jednak pułapka: jeśli kupujesz kursy lub e-booki, to wcale nie oznacza, że ją posiądziesz. Możesz kolekcjonować płatne materiały, ale nie będzie to równoznaczne z tym, że się nauczyłeś nowych rzeczy.

A jeśli nie chcesz płacić, to możesz samodzielnie przeczesywać Internet. Blogi eksperckie, portale, artykuły uznanych autorów – to są rzeczy, które rozwijają. W przeciwieństwie do mediów społecznościowych, które zabierają cenny czas, ale nie zawsze dają w zamian wartościowe informacje. 

Własna inicjatywa w nauce rozwija nawyk gromadzenia wiedzy. W poszukiwaniu wiarygodnych źródeł informacji znajdziesz wskazówki, porady, poznasz możliwości, jakie daje rzetelny research. Doskonalisz się, a to przekłada się na Twoją samoocenę i zręczne poruszanie się w świecie freelancingu.

Martwisz się, że nie masz tych cech?

Nie szkodzi. Wszystkiego możesz się nauczyć, wszystko można zorganizować. Zacznij od pustej kartki papieru i planu: wypisujesz umiejętności, atuty, które pomogą Ci w pracy w domu. A na kolejnej kartce słabe strony i rzeczy, które Ci przeszkadzają. Pierwsza kartka to Twój fundament. A druga pokaże Ci to, nad czym warto popracować. Nie przejmuj się, że sporo jest do zmiany lub poprawy. Najważniejsze, że wiesz, w którym miejscu organizacji pracy w domu jesteś. A teraz najważniejsze: zacznij. Jak w sporcie:

Pudłujesz 100% strzałów, jeśli w ogóle ich nie wykonujesz (Wayne Gretzky)

To jak, działasz?:)