Co to jest metawers i co warto o nim wiedzieć?

Minęło już ponad 25 lat od premiery filmu “Titanic”. Można się spierać o to, czy film faktycznie był wart 10 Oscarów, ale z pewnością na trwałe wpisał się w historię kinematografii. Przed oczyma masz historię o Jacku i Rose, którzy spotkali się pomimo dzielącej ich przepaści społecznej. A teraz wyobraź sobie, że ten film nie tylko oglądasz siedząc w sali kinowej. Możesz w nim być. Rozmawiasz z bohaterami, poruszasz się po statku, uczestniczysz w dramacie… Przerażające? Fascynujące? Niemożliwe?

metawers śnieżyca

To nie wirtualny świat, to metawers

Pierwsze skojarzenie kieruje Twoje myśli do świata rozszerzonej rzeczywistości (AR) lub świata wirtualnego 3D (VR). To jednak będzie jedynie nasze doświadczenie. Metawers to coś bardziej skomplikowanego i jeszcze bardziej interaktywnego niż możesz sobie wyobrazić. To dematerializacja świata rzeczywistego i wejście w nową przestrzeń.

“The Metaverse is a massively scaled and interoperable network of real-time rendered 3D virtual worlds which can be experienced synchronously and persistently by an effectively unlimited number of users, and with continuity of data, such as identity, history, entitlements, objects, communications, and payments.” (Matthew Ball)

To nie jest gra, chociaż będziesz mógł w nim korzystać z gier. One są ograniczone regułami, postaciami, oprogramowaniem. A metawers nie ma granic, wszystko ewoluuje.

Może chodzi o stworzony przez użytkowników wirtualny świat, w którym można wszystko znaleźć od informacji, przez rozrywkę, po zakupy…? Tyle że metawers jest nieskończony. To nie jeden świat, ale całe mnóstwo różnych światów. Tak jak nieograniczony jest Internet.

Internetowa ewolucja, nie rewolucja

Metawers jeszcze nie istnieje, ale ma to być kolejny etap rozwoju Internetu. Bo tak najczęściej definiuje się to zjawisko – jako ulepszenie, kolejny krok rozwoju globalnej sieci.

Problemy z określeniem, czym jest metawers, wynikają z tego, że on jeszcze w pełni się nie rozwinął. Ciągle ewoluuje, tworzy się, i w pewnym momencie przeniknie do naszej codzienności. Nawet nie będziesz wiedział dokładnie kiedy. Metawers to świat, który nie tylko będziesz oglądał, Ty w nim będziesz.

Niemożliwe? Możliwe. Już teraz technologia zawładnęła Tobą. Pamiętasz te czasy, kiedy nie było smartfonów? A teraz nie wyobrażasz sobie wyjść z domu bez niego. No właśnie. Tak jak smartfon jest nieodłącznym elementem życia, tak metawers za jakiś czas będzie normalnością.

Firmy takie jak Facebook, Apple, Microsoft czy Nvidia przygotowują się na nadchodzące zmiany. Inwestują w Oculusa, technologie real time ray tracing czy deklarują zatrudnienie pracowników do rozwoju projektu metawers.

Dostęp do metawersu bez logowania?

Przyszłość pokaże, jakie urządzenia będą niezbędne, żebyś stał się częścią metawersu. Z dzisiejszej perspektywy mówi się o okularach VR (virtual reality). Do tego rękawice haptyczne, które pozwolą na bezdotykową obsługę interfejsu przez użytkownika. 

 

Idea jest prosta: zakładasz sprzęt i jesteś w innej rzeczywistości. Nie potrzebujesz się logować, bo system sam rozpozna, kto korzysta ze sprzętu. W metawersie widzisz swój i inne awatary. Niekoniecznie będą to osoby, które są ludźmi. To mogą być cyfrowe byty, bo świat metawersu będzie zaludniony przez nieistniejące w świecie realnym istoty.

metawers technologie

Przyszłość puka do drzwi… portalu

Metawers to gigantyczna zmiana w naszej codzienności. Wpłynie na wszystkie aspekty naszego życia i zmieni niemal każdą dziedziną przemysłu: od systemu zdrowia i gospodarki, poprzez rynek sprzedaży produktów, przemysł rozrywkowy czy nawet sposób pracy. To nie tylko zmiana technologiczna, ale też zmiana mentalna, która będzie wymagać nowych umiejętności i wiedzy. 

Jak chcesz się przygotować na te zmiany, by wykorzystać potencjał metawersu w swojej pracy/ twórczości/ odpoczynku?