Metawers w cytatach

Jak wygląda metawers? Co nas czeka w najbliższej przyszłości? Czy niemożliwe właśnie staje się rzeczywistością? I najważniejsze: jaki mamy na to wpływ? To wszystko w formie cytatów i wypowiedzi znanych tego świata. Nie ze wszystkim się zapewne zgodzisz, ale to porcja informacji, dzięki której możesz przemyśleć tę rozpalającą do czerwoności klawiatury kwestię.

Metawers to zmiana

Świat jest tak zbudowany, że nie stoi w miejscu. Ciągle coś się dzieje, nadchodzą zmiany, jedne rzeczy znikają, a inne się pojawiają. Jak powiedział wielokrotnie nagradzany kanadyjski pisarz science fiction Robert Charles Wilson:

To, co jest nieuchronne, to nie śmierć, ale zmiana. Zmiana jest jedyną postrzeganą rzeczywistością. Metawers powstaje, fraktalnie i nieskończenie. Święci stają się grzesznikami, grzesznicy świętymi. Z pyłu powstają ludzie, ludzie stają się bogami, bogowie stają się pyłem.

Stąd płyną przynajmniej dwa wnioski:

  1. metawers dzieje się tu i teraz, oraz
  2. jest nieprzewidywalny i nie wiadomo, w jakim kierunku on zmierza.

Jak każdą zmianę metawers stopniowo akceptujemy. Z niedowierzaniem i rezerwą podchodzimy do nowych rozwiązań. Tak jak było z aplikacjami mobilnymi, które potrzebowały czasu, by się zadomowić.

To był pewnego rodzaju przełom, trochę gwałtowny — a teraz nie możemy wyobrazić sobie życia bez aplikacji. Z AR [rzeczywistość rozszerzona] będzie podobnie. Przejście będzie równie dramatyczne. - Tim Cook, Apple CEO.

Bob Chapek sugeruje, że nawet Disney rozpoczął prace nad nową technologią. A wszystko po to

[...] by móc opowiadać historie pomijając bariery w naszym własnym metawersie Disney.

To nie jedyna firma, która widzi przyszłość w połączeniu świata rzeczywistego i cyfrowego. Do czołówki zalicza się Nvidia, która dostarcza technologię realistycznej grafiki z niezwykłą wydajnością (real time ray tracing). Jensen Huang, CEO firmy z przekonaniem stwierdza, że

metawers się zbliża. I nie jest on tylko miejscem, gdzie się gra.

Granica, kiedy powstanie metawers, jest bardzo płynna.

Najlepszym sposobem, by zrozumieć metawers, jest doświadczyć go samemu, ale jest to trochę utrudnione, ponieważ on jeszcze w pełni nie istnieje.

zaznacza Mark Zuckerberg.

metawers cytat Stephenson

Jak wygląda przyszłość?

Ponieważ jest to technologia, która dopiero powstaje, tak naprawdę nikt nie jest w stanie dokładnie określić, jaki ostatecznie przybierze kształt. Z wypowiedzi ludzi świata technologii można stworzyć sobie pewien obraz.

1.Metawers zakłada minimalne zaangażowanie urządzeń i maksymalne wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej. O takim rozwiązaniu wspomina Sundar Pichai, CEO Alphabet i Google:

Patrząc w przyszłość, kolejnym wielkim krokiem będzie koncepcja pozbycia się urządzeń

A Matthew Ball, który pisze o metawersie na swoim blogu, widzi go jako

(...) przejście z obsługi komputera i interakcji z urządzeniem w twojej kieszeni do wirtualnej symulacji

2. W wirtualnym świecie będą istnieć awatary, hologramy i cyfrowi bliźniacy. Wprost o tym mówi Cathie Wood, inwestorka amerykańska:

Będziemy mieli cyfrowych bliźniaków, a to pozwoli nam na wiele radości i skuteczności

O awatarach (co nie jest zaskoczeniem) wspomina prezes Nvidia, Jensen Huang:

Przyszłe światy będą fotorealistyczne, posłuszne prawom fizyki i zamieszkane przez awatary i sztuczną inteligencję.

3. W metawersie odległość nie będzie stanowiła problemu, a komunikacja poprawi się dzięki rozwiązaniom technologicznym. Taki obraz wyłania się z wypowiedzi Marka Zuckerberga, CEO Meta:

(...) zamiast rozmowy telefonicznej, usiądziesz sobie jako hologram na mojej kanapie, i to będzie tak, jakbyś był w tym samym miejscu, nawet jeżeli będziemy w różnych państwach oddaleni setki mil.

A Dave Waters podkreśla, że zyskamy efektywniejszy kontakt i komunikację, bo

Metawers jest o tym, jak będziemy współpracować w przyszłości. Dzięki awatarom/ hologramom będziemy mogli pracować z każdego zakątka świata, ale siedzieć będziemy przy stole, jakbyśmy byli wszyscy w jednym miejscu.

Konwergencja światów, czyli łączenie i przenikanie się różnych przestrzeni. Często eksperci podkreślają, że metawers to kolejny etap rozwoju Internetu.

Możesz myśleć o metawersie, że on zawiera w sobie Internet, gdzie zamiast tylko spoglądać na treści, tak naprawdę jesteś w nim. (Mark Zuckerberg)

Czy zatem staniemy się częścią tego nowego świata? Czy człowiek stanie się elementem technologii? Jaka będzie nasza rola?

Żądny władzy metawers

Wśród głosów optymizmu, pojawiają się też głosy sceptyczne i wskazujące na zagrożenia. Dotyczy to władzy, jaką mogą uzyskać firmy oferujące metawers. Dobrze to ujął w swojej wypowiedzi Tim Sweeney, założyciel i CEO Epic Games:

Ten metawers będzie dużo bardziej przenikający i wpływowy niż cokolwiek innego. Jeżeli jedna firma uzyska kontrolę nad nim, będzie potężniejsza aniżeli jakikolwiek rząd i zostanie bogiem na ziemi.

Natomiast Strauss Zelnick, jeden z czołowych amerykańskich inwestorów, wątpi, czy w ogóle metawers będzie tak potężny i wszechwładny, jak się sugeruje. Mówi wprost:

Jestem sceptyczny wobec tego, że rano się budzimy i świadomie zostajemy w domu, zakładamy gogle i wszelkie czynności wykonujemy w ten sposób. Robiliśmy to przecież podczas pandemii i wcale nam się to nie podobało tak bardzo.

Podobnie, Clifford Stoll, amerykański astronom i pisarz, powątpiewa w przyszłą wszechwładzę metawersu. Przecież:

(...) żadna baza online nie zastąpi codziennej gazety, żaden CD-ROM nie zastąpi kompetentnego nauczyciela i żadna sieć komputerowa nie zmieni sposobu działania rządu.

Zatem oprócz tzw. hurraoptymizmu dotyczącego nowych możliwości, jakie daje metawers, są i zastrzeżenia, co do jego funkcjonowania. Pojawia się pytanie, na ile chcemy wykorzystać tę rewolucyjną technologię w naszym codziennym życiu? Czy metawers nie jest trendem, który po jakimś czasie przeminie? Jak bardzo wpłynie na codzienne życie?

Metawers vs. Matrix

Pisząc i rozkładając na czynniki pierwsze temat metawersu nasuwa się analogia do hollywoodzkiego hitu “Matrix” sprzed ponad 20 lat (!). Zapoczątkował on dyskusję o wizji przyszłości, która wraca teraz z prędkością światłowodu. Czy jesteśmy skazani na matrix/ metawers/ wirtualny świat?

 

Cypher w “Matrixie” trafnie opisuje cyfrowy świat i jego możliwości:

Wiem, że ten stek nie istnieje. Wiem, że jak go dam do ust, Matrix powie mojemu mózgowi, że jest soczysty i pyszny. Po dziewięciu latach, wiesz co sobie uświadomiłem? Niewiedza to rozkosz.

Czym dla Ciebie jest metawers? Wolisz go poznać, czy zignorować jego istnienie? Czas nagli, technologia się rozwija, a życie z pewnością ulegnie zmianie.

PS. Tłumaczenia cytatów własne.